Ötztal Alpleri’nde 5 bin 300 yıl önce yaşamış bir adamın doğal şartlarda korunmuş mumyası olan Ötzi’nin, midesinde ülser ve gastrite neden olan bakteri bulunduğu belirlendi.

Avusturya-İtalya sınırında Ötztal Alpleri’nde keşfedilen, 5 bin 300 yıl önce yaşamış bir adamın doğal şartlarda korunmuş mumyası olan Ötzi’nin, ölmeden önce midesinde helikobakter pilori bakterisinin bulunduğu tespit edildi.

BBC’nin haberine göre, mumyanın midesinden çıkarılan örnekler üzerinde yapılan incelemede Ötzi’nin helikobakter pilori enfeksiyonuna yakalanmış olduğu görüldü.

Ötzi’nin ülser ve gastrite neden olan enfeksiyondan muzdarip olduğunu gösteren araştırmanın ayrıntıları Science dergisinde yayımlandı.

Mumyalar ve Buz Adam Enstitüsü Başkanı Profesör Albert Zink, Ötzi’nin midesine zarar vermeden örnek almak için buzlarını tamamen çözdürdüklerini söyledi.

Ötztal Alpleri’nde 1991 yılında yollarını kaybeden iki Alman turist tarafından bulunan Ötzi’nin üzerinde daha önce yapılan incelemelerde, buz adamın 40 ila 50 yaşlarında olduğu ve büyük olasılıkla sol omzuna saplanan okun yol açtığı kanama nedeniyle yaşamını yitirdiği keşfedilmişti.

(AA)

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknik/5-bin-300-yillik-mumyanin-midesinde-ulser-bulundu-228212.html

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:UUİ’ye gidecek ekibi taşıyan roket fırlatıldı

Sonraki Yazı:ABD’de üretti dünyaya satıyor

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir