4,5G dönemi başlıyor

4,5G dönemi başlıyor

Türkiye, bu gece yarısı mobil cihazlarda internet hızını 10 kat artıracak 4,5G teknolojisi ile tanışacak.

Yüksek mobil internet hızı ile fazla data kapasitesi sunan 4,5G teknolojisi, bu gece yarısı itibarıyla Türkiye’de de kullanılmaya başlanacak.

Türkiye, 1991’de 1G teknolojisiyle araç telefonları aracılığıyla tanışırken, interneti 1993’te, cep telefonu ile görüşme, veri aktarımı ve SMS gönderimine olanak sağlayan 2G’yi ise 1994’te kullanmaya başladı. Sesin yanında datanın da önem kazanmasıyla 2009 itibarıyla 3G’ye geçen Türkiye, bu gece yarısı mobil cihazlarda internet hızını 10 kat artıracak 4,5G teknolojisi ile tanışacak.

Dünyanın 2011’de tanıştığı “mobil internet eris¸im teknolojisi” olarak adlandırılan ve her yere kesintisiz iletişim sağlamak için geliştirilen 4G’de “hız” ön plana çıkarken, 4,5G ile hız ve kalitenin yanı sıra farklı hizmetler de önem kazanacak. İlk ticari 5G ağlarının iş dünyasında 2020’de kullanılmaya başlanması amaçlanırken, teknolojinin çalışan ilk örneğinin 2018 olimpiyatlarında sergilenmesi planlanıyor.

Türkiye’de internetin başlangıç tarihi olarak kabul edilen 1993’ten bugüne kullanımı hızla artan genişbant internette abone sayısı son beş yılda 14 milyondan 48,5 milyona, toplam mobil abone sayısı ise 65,3 milyondan 73,6 milyona yükseldi.

BTK tarafından 26 Ağustos 2015’te yapılan kamuoyunda “4,5G ihalesi” olarak bilinen “IMT hizmet ve altyapılarına ilişkin yetkilendirme ihalesi”nde oluşan ihale bedellerinin de etkisiyle 2015’in son çeyreği, en fazla yatırım yapılan dönem oldu. Mobil şebeke işletmecilerinin geçen yılki toplam yatırımları bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 378 artışla 14,7 milyar liraya yükseldi. Diğer işletmecilerle sektöre yapılan toplam yatırım tutarı ise yüzde 205 artışla 17 milyar lira olarak gerçekleşti.

Toplam fiber uzunluğu 270 bin kilometreye ulaştı

4,5G hizmetlerinin sağlıklı verilebilmesi için gerekli fiber yatırımlar yapılmaya devam ederken, işletmecilerin toplam fiber uzunluğu 270 bin kilometreye ulaştı. Böylece Türkiye’nin fiber uzunluğu, 40 bin 75 kilometre olan dünyanın çevresini yaklaşık 7 kez dolaşmış oldu.

Operatörlere ait 2G teknolojisi için 60 bin 807, 3G teknolojisi için ise 57 bin 917 baz istasyonu bulunan Türkiye’de, operatörler, 4,5G teknolojisi için 8 bin 52 baz istasyonu kurdu. 4,5G teknolojisi için kurulan baz istasyonlarının BTK tarafından onaylanmasının ardından baz istasyonu sayısı 126 bin 776’ya çıkacak.

İşletmeciler, 4,5G hizmetlerinin yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla SIM kart değişikliklerini yürüttükleri kampanyalarla ücretsiz yapıyor.

Yeni teknoloji ile mobil şebeke işletmecilerine tahsisli mevcut frekans miktarı, 183 MHz’den 573 MHz’ye çıkacak. BTK tarafından 2013’te hayata geçirilen ve internet sitesinde yer alan “Veri Kullanım Hesaplayıcı” sayesinde yüksek internet faturaları önlenebilecek. Söz konusu uygulama ile tüketiciler, aylık ya da günlük görüntüledikleri sayfa sayısı, yükledikleri sosyal medya içerikleri, e-posta sayısı, video, müzik, oyun için harcadıkları süre gibi pek çok veriyi sisteme girebilecek. Kendi alışkanlıklarına ilişkin veri kullanım miktarını belirleyen tüketiciler, buna göre kota seçebilecek ya da kotalarını aşıp aşmadıklarını tahmin edebilecek. BTK’nın bilgi vermek amacıyla hazırladığı sistemdeki hesaplama yaklaşık bir değer ifade edecek. Bu nedenle sistemin fatura doğrulama amacıyla kullanılması mümkün olmayacak.

 

Mobil data iletişiminde hız rekorları kırılacak

GSM operatörleri tarafından 81 ilde 1 Nisan itibarıyla abonelerin kullanımına sunulacak 4,5G teknolojisi ile mobil data iletişiminde hız rekorları kırılacak. 4,5G’ye uyumlu telefon ve SIM karta sahip olan aboneler, bağlı bulundukları operatöre SMS göndermeleri veya operatör bayileri ya da çağrı merkezleri üzerinden 4,5G hizmetinden yararlanmak için onay vermeleri gerekiyor.

Abonelerin söz konusu onayı vermemeleri halinde, telefon ve SIM kartları uyumlu olsa da yeni teknolojiden faydalanamayacak. Aboneler, SMS atacakları numaraları veya çağrı merkezi bilgilerini, abonesi bulundukları GSM operatörünün web sayfasından ya da bayilerinden öğrenebilecek.

Telefonların ekranlarında ne yazacak?

4,5G’nin kapsama alanına geçildiğinde ilk aylarda telefonların marka ve modeline göre ekranda “4G”, “LTE” veya “4,5G” yazacak. Zamanla güncellemeler ve yeni model telefonların gelmesiyle hemen hemen tüm telefonların ekranlarında 4,5G ibaresi yer alacak.

Veri indirme hızı artacak

4,5G’de hız, kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte veri indirmede 100-150 Mbps’ten başlayıp 375 Mpbs seviyelerine kadar çıkacak. 2GB büyüklüğündeki bir video, 3G’de 780 saniyede yüklenirken, 4,5G’de 54 saniyede indirilebilecek.

Yeni teknolojiyle internet üzerinden artık kesintisiz ve daha hızlı oyun oynanabilecek. İnternet hızı, frekans, kapsama alanı, baz istasyonu, coğrafi koşullar, şebeke yoğunluğu, cihaz ve internet sitesinin durumuna göre değişiklik gösterebilecek.

Toplam frekansın asgari değeri 2 milyar 298 milyon 67 bin 661 avro olarak belirlenen ihalede, 3 milyar 356 milyon 112 bin 643 avro tutarında gelir elde edildi. İhale sonucunda KDV dahil toplam ihale bedeli ise 3 milyar 960 milyon 212 bin 918,74 avro olmuştu.

4,5G’nin getireceği yenilikler

4,5G’nin getireceği yeniliklerden bazıları şöyle:

– Mobil internet hızı, hem veri indirme hem de veri gönderme yönünden en az 10 kat artacak

– Veri paketlerindeki gecikme (latency) çok daha az olacak

– Daha net video görüşmeleri sağlanacak

– Sosyal medyada çok daha hızlı paylaşım yapılabilecek

– Yüksek hızda ve kesintisiz bağlantı sağlanacağı için makineler arası iletişim (M2M), nesnelerin interneti (IoT), bulut bilişim, internet protokolü ile TV, akıllı şehirler, uzaktan kontrol edilecek robot teknolojisinin tele ameliyatlarda kullanımı gibi birtakım konularda gelişmeler sağlanacak, böylece yaşam kalitesi yükselecek

 

– İnternete bağlanan akıllı cihazların sayısı, 4,5G’nin yüksek kapasitesi sayesinde daha da artacak. Fazla sayıda akıllı cihazın internete bağlanabilmesi ev, iş yeri ve dış mekanlardaki uygulamaları yaygınlaştıracak

– Belgelere her yerden, her cihazdan, her an erişebilecek

– Fiber altyapının çeşitli nedenlerle gitmediği alanlarda yaşayanlar da DSL’e göre yüksek hızlı internet imkanına kavuşacak

– Yapılabilecek kaliteli video görüşmeleriyle iş seyahatleri önemli ölçüde azalacak

– Mobil çalışma ortamları ve imkanı oluşturularak organizasyonların verimi artırılacak

– Enerji sektöründe akıllı sistemler devreye girecek

– Mobil finans ve ödemelerde yeni uygulamalara imkan tanınacak

– Lojistik sektöründe ve güvenlik konularında yeni fırsatların önü açılacak

– Akıllı ev sistemleri yaygınlaşacak ve akıllı şehirler kurulabilecek.

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknik/45g-donemi-basliyor-242211.html

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:BTK’dan ‘4,5G Kitapçığı’

Sonraki Yazı:Telefonunuz 4,5G’ye uyumlu mu?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir