2012’nin En Çok Arananları

İnternet kullanıcılarının vazgeçilmez adresi olan arama motoru Google 2012 yılı biterken yılın en çok arananlarını listeledi. Her yıl düzenli olarak yayınlanan bu Zeitgeist raporu yine oldukça ilginç veriler içermekte. Google bu listeyi hem ülkesel hem de dünya çapında olmak üzere ayırmıştır. İşte 2012 yılı ve Google’a kısa bir bakış:

Google aramalarına damga vuran pek çok olay yaşandı 2012 yılında. Şubat ayında hayatını kaybeden Whitney Houston zirvedeki yerini alırken onu yıla damgasını vuran PSY ve Gangnam Style şarkısı takip etti. Google’de en çok aranan 3.terim Amerika’da büyük hasarlara neden olan Sandy Kasırgası oldu. Büyük çaplı bir facia olan bu kasırga doğal olarak insanları en çok meraklandıran olaylardan biri oldu.

Google’de bilgi aramanın yanı sıra bir de görsel arıyoruz bildiğiniz gibi. 2012 yılına damgasını sanatçılar ve grupları vurdu. Türkiye’de de bir çok genç hayranı bulunan One Direction grubu bu alanda zirveyi kimseye bırakmazken, Selena Gomez onu takip etti. 2012 yılının en çok merak edilen telefonu iPhone 5 ise 3.sırayı kaptı.

Şimdiye kadar olan veriler dünya genelini ilgilendiriyordu. Ülkemizde ise durum biraz daha farklı. En çok aranan terim Facebook. Yine onu bir başka büyük site Youtube takip ediyor. Bu da Türk kullanıcıların büyük sitelere ulaşmak için arama motorunu ne kadar sık kullandığını bizlere gösteriyor. Fenomen diziler Kurtlar Vadisi Pusu, Kuzey Güney ve Muhteşem Yüzyıl da yılın en çok arananları listesinde yer almakta.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:DALGA GEÇMEK

Sonraki Yazı:Reklamcılıkta Yeni Boyut ve Facebook

YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    en çok aranan kelimeler her zaman değişir o zamanki gündemle çok alakalı

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir